Význam slov

Halogenová žárovka

Halogenová žárovka je druh žárovky, u které se dosahuje vyšší teploty vlákna (a tedy vyšší světelné účinnosti a bělejšího světla) a/nebo delší životnosti tím, že se do atmosféry uvnitř baňky přidá sloučenina halového prvku (halogenu, například bromu nebo jodu).

Halogenová žárovka

Baňka žárovky je za provozu velmi horká. Nepříjemným projevem použití křemenného skla, které je u halogenové žárovky použito místo je, že tato žárovka se stává zdrojem ultrafialového záření, protože křemenné sklo je pro toto záření, na rozdíl od obyčejného skla, propustné. Při nadměrném vystavení se světlu halogenové žárovky by teoreticky bylo možné se i opálit, problém většinou zaznamenávají lidé s citlivým zrakem. Proto se nekryté halogenové žárovky pro všeobecné osvětlování povinně vyrábějí z křemenného skla s přísadou oxidu ceričitého nebo titaničitého, které škodlivé UV záření blokují.

Oproti běžným žárovkám nemá na životnost halogenové žárovky vliv ani časté vypínání a zapínání.

Křemenné sklo může být poškozeno následkem styku s nechráněnou pokožkou. Soli, které obsahuje lidský pot, se za provozu žárovky vleptávají do povrchu skla, způsobují změnu struktury, jeho rekrystalizaci, přehřátí a nakonec prasknutí. Pokud dojde k dotyku se sklem halogenové žárovky, pomůže očištění technickým lihem.

Význam dalších slov:
Xenonová výbojka je zdroj silného světla.
Izolace střech šetří spotřebu tepla.
Tradiční čínská medicína zahrnuje metody prevence, vyšetření a léčby.
Yzop lékařský je léčivá bylina.
Zářivková svítidla slouží k osvětlení.
Televize přináší zábavu i informace.
Gaia pochází z řecké mytologie.
LED žárovka je typ světelného zdroje, u kterého je použita LED technologie.
Silikonové nátěrové hmoty odolávají vysokým teplotám.
Žárovka je jednoduché osvětlovací zařízen.
Vlajka

Význam slov

Halogenová žárovka se užívá pro dopravní prostředky (H1, H4, H7).


Informace na yin.cz.