Qi gong (čchi-kung, čtěte čí-kung) jsou tradiční čínská cvičení, která harmonizují a rozvíjejí čchi (qi) neboli "vitální energii".
Vedle rozvoje fyzického těla se Qi gong zabývá také rozvojem mysli.
Ačkoli má Qi gong základy v taoismu a buddhismu, je cvičení mimo jakékoli náboženství.
Pravidelné cvičení Qi gong má pozitivní zdravotní účinek. V Číně je cvičení čchi-kung s velkým úspěchem používáno jak při různých druzích onemocnění.
Cvičení Qi gong získává v současnosti na západě stále větší oblibu, i když v minulosti bylo toto cvičení rozšířeno zejména v Číně. Podle mistrů Qi gong je toto cvičení vhodné pro všechny věkové kategorie.
Slovo Qi (čchi) můžeme vysvětlit jako dech, vnitřní síla, vitalita. Slovo gong (kung) znamená práce, umění. Qi gong (čchi-kung) tedy vyjadřuje umění práce s dechem, se svou vnitřní silou. Samotný název Qi gong (čchi-kung) pochází z Číny a datuje se do období kulturní revoluce, kdy bylo potlačováno vše, co souviselo s duchovnem. Čínští mistři různých škol, které nesly názvy "Velká kultivační cesta Taa", "Cesta arhata", "Velká kultivační cesta Buddhova Zákona", "Devítidílná vnitřní alchymie" apod., se proto dohodli na tomto státní moc neprovokujícím názvu.
Cvičení čchi-kung můžeme rozděli do několik základních forem, mezi které patří především tvrdý Qi gong, měkký Qi gong, Qi gong školy taoismu, Qi gong školy buddhismu.
Význam dalších slov: Olivový olej, Gelové nehty, Yzop lékařský, Jojo efekt, Přesýpací hodiny, Ušní kapky, Sauna, Tai chi, Masáž, Ájurvéda, Jantar
Informace na yin.cz.