Význam slov

Druhy živností

Jaké jsou druhy živností v České republice a jak se dělí.

Druhy živností

Živnosti se dělí na ohlašovací a koncesované.

Ohlašovací živnosti - jsou živnosti, které vznikají a jsou provozovány na základě ohlášení. Tyto živnosti jsou osvědčeny výpisem ze živnostenského rejstříku. Ohlašovací živnosti se dělí na:

- Volné živnosti - což jsou živnosti, pro jejíž získání nepotřebuje podnikatel žádnou odbornou způsobilost. Tato živnost má název Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Podnikatel si rozsah této živnosti vymezí tím, že si ze seznamu 80 činností vybere ty, které bude provozovat. Příkladem oborů je velkoobchod a maloobchod, zprostředkování obchodu a služeb, fotografické služby či ubytovací služby.

- Řemeslné živnosti - což jsou živnosti, pro jejichž získání a provozování je podmínkou výuční list, nebo maturita v oboru, nebo diplom v oboru, nebo šestiletá praxe v oboru. Příkladem budiž zednictví, řeznictví, klempířství a oprava karosérií, instalatérství, hostinská činnost, montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení.

- Vázané živnosti - což jsou živnosti, pro jejichž získání a provozování je podmínkou prokázání odborné způsobilosti, kterou stanoví příloha živnostenského zákona. Příkladem jsou masérské služby, provádění staveb, jejich změn a odstraňování, vedení účetnictví, Provozování autoškoly.

Koncesované živnosti - jsou živnosti, které vznikají a jsou provozovány na základě správního rozhodnutí. Tyto živnosti jsou také osvědčeny výpisem ze živnostenského rejstříku. Kromě splnění odborné způsobilosti je podmínkou získání této živnosti (koncese) i kladné vyjádření příslušného orgánu státní správy. Příkladem je například provozování cestovní kanceláře, pohřební služby, silniční motorová doprava, taxislužba.

Význam dalších slov: Sifon, Moře, Toaletní papír, Bostonské pití čaje, Přenosné WC, Richterova stupnice

Význam slov

Informace na yin.cz.