Význam slov

Neutronová hvězda

Neutronová hvězda je závěrečné stadium života velmi hmotných hvězd. Vyznačuje se velmi malou velikostí (v průměru má jen několik kilometrů či desítek kilometrů) ovšem hmotnost má větší než Slunce, má tedy nepředstavitelnou hustotu, (centimetr krychlový této hmoty váží asi miliardu tun).

Neutronová hvězda
Neutronová hvězda - pulsar Vela, který zbyla po obřím výbuchu supernovy, prolétá vesmírem poháněn energií tryskající z jednoho z jeho pólů.

Hvězda na konci svého života zjednodušeně řečeno začne požírat svým gravitačním tlakem sama sebe. Pod náporem gravitace se elektrony začnou nasouvat do jádra, spojí se s protony a vzniknou neutrony. Jádro hvězdy se pak oddělí od obalu, což vede k explozi. Z jádra pak vzniká neutronová hvězda, kolem ní se nachází mlhovina z kovů, které hvězda rozmetala do okolního vesmíru.

Pokud zanikající hvězda obsahuje větší množství hmoty, než kolik dokáží udržet neutrony, gravitační kolaps hvězdy stále pokračuje a vzniká černá díra, která začne pohlcovat vše v okolí. Černá díra může také vzniknout srážkou dvou neutronových hvězd.

Význam dalších slov:
Druhy živností a jejich rozdělení.
Přesýpací hodiny měří čas.
Starověký Egypt byl jednou z kolébek civilizace.
Písek je stavební materiál.
Střevlík fialový v přírodě.
Skleníkový efekt ohřívá planetu.
Toaletní papír se používá při hygieně.
Čertovo jezero na Šumavě.

Význam slov

Neutronová hvězda.


Informace na yin.cz. Tyto stránky používají cookie, jak jsou využívána vaše data.