Význam slov

Kuomintang

Kuomintang je čínská národní strana, známá též pod zkratkou KMT.

Vlajka Kuomintang

Kuomintang je politická strana založená v roce 1912 pozdějším prvním čínským prezidentem Sunjatsenem, jeho vlivem byly přijaty 1924 tzv. tři principy: nacionalismus, demokracie a sociální reforma. Po jeho smrti stál v čele strany v letech 1926 až 1927 a 1933 až 1975 generál Čankajšek, tehdy vrchní velitel Národní revoluční armády, který mezi lety 1927 až 37 vedl ozbrojený boj proti komunistům a proti provinciálním vůdcům, parcelujícím Čínu. Po japonském útoku se v roce 1937 Kuomintang spojil s čínskými komunisty proti Japoncům, po válce se nepřátelství znovu obnovilo a 1949 byl Čankajšek poražen, ustoupil na Taiwan, kde se Kuomintang stal vládní stranou ostrovní Čínské republiky.

Čankajšek zemřel v r. 1975 a předsedou Kuomintangu se stal jeho syn Chiang Ching-kuo. Po Chiangově smrti v r. 1988 nastoupil Chiangův viceprezident rodilý Taiwanec Lee Teng-hui. Po roce 2000 se pak na postu předsedy strany vystřídalo 5 představitelů.

Od poloviny osmdesátých let dochází k postupné demokratizaci a taiwanizaci Kuomintangu.

V roce 1994 se od Kuomintangu oddělila ultrakonzervativní Nová strana, dnes spolu s Kuomintangem a Stranou lid především (založena v r. 2000) součást Panmodré koalice. V roce 2008 prezidentské volby vyhrál opět Kuomintang se svým konzervativním programem.

Význam dalších slov:
Ájurvéda léčí.
Tradiční čínská medicína je součást čínské kultury.
Gelové nehty jsou okrasou ženy.
Přesýpací hodiny měří čas.
Jantar vytvořila zkamenělá pryskyřice.

Význam slov

Kuomintang, známý též pod zkratkou KMT, je čínská národní strana.


Informace na yin.cz. Tyto stránky používají cookie, jak jsou využívána vaše data.