Význam slov

Demodikóza u psa

Demodikóza je kožní onemocnění psů. Její výskyt u psa souvisí s oslabenou imunitou. Na člověka není demodikóza přenosná.

Zpočátku se na kůži zvířete objeví nesvědících lysinky až vřídky, což je základní rozlišovací znak oproti podobně vyhlížejícím onemocněním kůže. Okrouhlá ložiska vypadané srsti se zvýšenou tvorbou jemných šupin a zarudnutím se vyskytují zejména na hlavě - na čele, tváři psa, v okolí očí a na hřbetě nosu. U této formy - tzv. juvenilní dojde až 90% ke spontánnímu vyléčení během 4 až 8 týdnů. Juvenilní lokalizovaná forma demodikózy se vyskytuje u psů ve věku od tří až osmnácti měsíců, ojediněle mohou onemocnět i mladší zvířata.

Pokud se lysiny šíří přes krk a hrudní končetiny na ostatní části těla, kůže šupinatí, tvoří se krusty, jedná se o generalizovanou formu demodikózy. Tyto plochy mohou být poseté vřídky a pupínky, které jsou naplněné zpočátku vodnatým, později i hnisavým a krvavým obsahem. K onemocnění v této fázi se většinou přidává bakteriální infekce a dochází ke značné svědivosti postižených míst. Zvířata ložiska intenzivně škrábou a tím postižená ložiska rozšiřují. Díky biochemickému odbourávání bakteriálních látek pak vzniká také nepříjemný tělesný pach postižených zvířat.

Nejzávažnější chronická forma demodikózy je forma skvamózní (suchá) a pustulózní. Často vzniká v důsledku nedokončené či zanedbané léčby předchozího stadia demodikózy. Projevuje se výrazným hnisavým zánětem kůže, plochy mezi prsty vykazují stejné změny a psi si je intenzivně olizují. Meziprstní zánět na končetinách zvířete pak bývá hluboký a obtížně terapeuticky řešitelný.

Význam dalších slov:
Tarotové karty jsou používány pro výklad.
Tae-bo (taebo) je cvičení, které kombinuje prvky bojových umění.
Edikt nantský zaručoval náboženskou svobodu.
Lunární měsíc během kterého Měsíc oběhne Zemi.
Zablešení psa a kočky je celoroční problém se zhoršením koncem léta.
Lazurovací lak je druh nátěrové hmoty.
Absolutní hodnota udává vzdálenost čísla na číselné ose od nuly.
Bodamské jezero na jihu Německa.
Klíšťata u psů a koček jsou aktivní celý rok.

Význam slov

Demodikóza je u psa kožní onemocnění.


Informace na yin.cz. Tyto stránky používají cookie, jak jsou využívána vaše data.