Význam slov

Čankajšek

Čankajšek byl čínský a tchajwanský politik.

Čankajšek
Generál Čankajšek

Čankajšek, též Ťiang Ťie-š', anglicky Chiang Kai-shek (31. října 1887 - 5. dubna 1975), byl vůdcem Kuomintangu (Guomindang, KMT, Národní strana Číny).

Čankajšek se narodil 31. října 1887 v oblasti Feng-Chua. Jeho otec byl venkovský kupec. Čankajškova matka byla buddhistkou a Čankajšek uvádí, že byl matkou v tomto směru silně ovlivněn.

Po vystudování vojenské akademie v Tokiu se zapojil do cínského povstání, které svrhlo dynastii Čching. Během bojů byl pověřen velením operace, jejímž výsledkem bylo ovládnutí města Chang-čou.

V roce 1918 vstoupil do Kuomintangu. Sunjatsenovi imponovala Čankajškova odvaha a učinil z něj svého blízkého spolupracovníka a po jeho smrti byl jmenován jeho nástupcem. Od roku 1926 působil Čankajšek jako vrchní velitel Národní revoluční armády. Když koncem 20. let pomynulo ohrožení za strany armády Jüan Š'-kchaje, nastal čas vypořádat se se svými dosavadními komunistickými spojenci a generál Čankajšek podnikl proti nim vojenské tažení, které nebylo dotaženo do konce z důvodu japonské agrese. V letech 1928-45 byl Čankajšek prezident Číny. Dosáhl téměř sjednocení Číny, ale japonské nebezpečí, tlak SSSR i vlastního okolí ho donutily v letech 1937-45 opět navázat spolupráci s komunistickými oddíly. Občanská válka v letech 1945-49 skončila jeho porážkou a ústupem na Tchaj-wan, kde vytvořil Čínskou republiku jejímž byl v letech 1950-75 prezident. Čínskou republiku na Tchaj-wanu dovedl k hospodářskému rozkvětu.

Čankajšek byl nadšeným obdivovatelem ideálů čínské revoluce z roku 1911, ve 30. letech pak spolupracoval především s Německem. Po japonské agresi bojovala Čína pod vedením generála Čankajška nejprve osamoceně, poté během 2. světové války podporována spojenci proti Japonsku.

Význam dalších slov:
Qi gong (čchi-kung) je tradiční čínské energetické cvičení.
Tradiční čínská medicína je součást čínské kultury.
Druhy živností v České republice.
Přesýpací hodiny měří čas.
Toaletní papír má využití jako hygienická pomůcka.
Tai chi provozuje v Číně celá řada lidí.

Význam slov

Čankajšek byl vůdcem Kuomintangu.


Informace na yin.cz. Tyto stránky používají cookie, jak jsou využívána vaše data.